ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
13.01.2019 sptrzeciewnica_2012 278
13.01.2019

HISTORA SZKOŁY

Nasza szkoła rozpoczęła swą działalność w 1889 roku. Na przestrzeni prawie 130 lat jej istnienia na terenie wsi Trzeciewnica i Suchary miało miejsce wiele wydarzeń historycznych, wśród których najistotniejszym był zryw powstańczy z lat 1918-1919. Wtedy to, po wielu latach niewoli narodowej, Wielkopolanie odzyskali niepodległość. Wielu powstańców wywodziło się z Trzeciewnicy i Suchar. Do dziś żyją członkowie ich rodzin.

Od roku 1990 nasza szkoła z dumą nosi imię Powstańców Wielkopolskich. Jesteśmy przekonani, że żywa pamięć powstańczego zrywu - to stałe pogłębianie tożsamości narodowej i przykład wzorowego wychowania młodzieży. Dlatego pielęgnujemy tradycje powstańcze m.in. organizując w styczniu Święto Patrona. Uroczystość tę obchodzimy na pamiątkę bitwy, która miała miejsce w nocy z 7 na 8 stycznia 1919 roku w Ślesinie. Brali w niej udział mieszkańcy Suchar i Trzeciewnicy.

85 rocznicę Powstania Wielkopolskiego uczciliśmy w szczególny sposób. Nasza szkoła otrzymała sztandar. Było to efektem wieloletnich dążeń społeczności szkolnej i środowiska lokalnego. Jesienią 2005 roku powstał Szkolny Klub Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19. Młodzi potomkowie powstańców 2006 roku, podczas obchodów Święta Patrona, złożyli ślubowanie. Świadkiem tego wydarzenia był  pan Marian Kadow założyciel i prezes Kujawsko-Pomorskiego Oddziału TPPW 1018/1919 oraz inni dostojni goście.

W GOŚCINIE U PRZYJACIÓŁ - pod tym hasłem spotykają się członkowie Kujawsko-Pomorskiego Oddziału TPPW 1918/19. Reprezentacje naszej szkoły uczestniczyły w następujących:

• 2005 r. – Żnin

• 2006 r. – Pakość

• 2007 r. – Trzeciewnica (gościliśmy około 300 osób)

• 2008 r. – Rynarzewo (Zuzanna Ciaciuch, Dominika Rybarczyk i Natalia Wałęga oraz pani Małgorzata Ciaciuch)

• 2009 r. – Janowiec Wielkopolski (Justyna Totoń, Jakub Strzelewicz)

• 2010 r. – Bydgoszcz (Dominika Kostkowska, Wiktoria Mączkowska, Krzysztof Biernacki)

• 2011 r. – Kruszwica (Izabela Tomaszewska, Mikołaj Ciaciuch i Jan Leppert)

• 2012 r. Bydgoszcz (Weronika Płaczek, Krzysztof Biernacki)

• 2014 r. – Pakość (Julia Perdoch, Nikodem Wika, Jeremiasz Wika, pani Beata Wika)

• 2018 r. Pakość (Amelia Bartosik, Amelia Chamera, Zofia Perdoch)

Ponadto uczestniczyliśmy  w Ogólnopolskich Zjazdach Szkół im. Powstańców Wielkopolskich we Wrześni, Poznaniu, Lusowie.

27 grudnia pamiętamy o kolejnych rocznicach wybuchu Powstania Wielkopolskiego zapalając znicz na tablicy powstańczej w Nakle, uczestnicząc w lekcjach muzealnych.

Bierzemy udział w gminnych i powiatowych obchodach Powstania Wielkopolskiego.

Odwiedzamy miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim, składamy kwiaty na Pomniku-Grobie Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego w Bydgoszczy.

STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU WSI TRZECIEWNICA I SUCHARY oraz szkoła są organizatorami pieszych rajdów, w których uczestniczą uczniowie i harcerze ZHP Hufiec Nakło. W tym roku marsz szlakiem przesyłki powstańczej Nakło – Trzeciewnica – Suchary odbędzie się po raz ósmy.

W swoich działaniach jesteśmy wspierani przez NIEZAWODNYCH PRZYJACIÓŁ.

SZTANDAR NASZEJ SZKOŁY ZOSTAŁ ODZNACZONY ZŁOTYM MEDALEM OPIEKUNA MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ. Dekoracji sztandaru dokonała Teresa Kordas - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty. oraz Marian Kadow - prezes Wojewódzkiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

ŚWIĘTO PATRONA 2019

Tegoroczne ŚWIĘTO otoczone było niezwykłą atmosferą 100. rocznicy odzyskania przez Polską niepodległości oraz 100. rocznicy bitwy ślesińskiej. Na uroczystość przybyło wielu gości: Sławomir Napierała - burmistrz, Tadeusz Sobol – starosta nakielski, Paweł Wiśniewski – przewodniczący Rady Miejskiej, pani Ewa Jaśkowska - starsza wizytator, przedstawiciel Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, Anna Biniakowska – dyrektor ZOOiR w Nakle, Grażyna Ozga – dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, ks. Tadeusz Michalak -  proboszcz, Barbara Strzelewicz – sołtys Suchar, Krystyna Dawidowicz -  sołtys Trzeciewnicy,  przedstawiciele rodzin powstańczych:  Klementyna Belzerowska, Krystyna Kaczmarek, Maria Bogdan, Bernadeta Sadowska, Barbara Koczorowska, Urszula Daroń, Henryk Dembiński, Janusz Rzepczyk oraz osoby, które zainaugurowały w szkole pracę z PATRONEM – emerytowane nauczycielki: Maryla Knioła i Anna Drzonek. Pani Katarzyna Mikołajczak - dyrektor szkoły wręczyła gościom  pamiątkowe rozetki.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. odprawioną w kaplicy p.w. Przemienienia Pańskiego w Trzeciewnicy. Następnie wszyscy udali się do szkoły. Podczas spotkania zaprezentowaliśmy film zrealizowany wspólnie przez uczniów i członków rodzin powstańczych  w ramach projektu „ABC filmowania”, wystawę pamiątek o Powstaniu Wielkopolskim oraz przygotowany przez 4. Drużynę Harcerską „Cietrzewie” działającą przy szkole, montaż słowno-muzyczny zachęcający zebranych do  śpiewu.

Dziękujemy przybyłym gościom za obecność i uświetnienie uroczystości ŚWIĘTA PATRONA Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich.

Materiał: Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich