Niezwykła lekcja historii
02.12.2018 sptrzeciewnica_2012 516
grafika
Powiązane galerie:
grafika
02.12.2018

13

Szkoła Podstawowa w Trzeciewnicy

W dniu 20 listopada 2018 roku uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Trzeciewnicy uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii.  W tym celu wyjechali do Bydgoszczy.

Na skwerze przy ulicy Bernardyńskiej odszukali  jedyny w Polsce Grób – Pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz.

Grób-Pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego  od chwili powstania, czyli 1925 roku, miał znaczenie symboliczne. Odsłonięciu pomnika nadano niezwykle uroczysty  charakter. Była to wielka manifestacja polskości i patriotyzmu. Przemówienie wygłosił głównodowodzący Wojskami Wielkopolskimi gen. broni Józef Dowbór – Muśnicki, powiedział : „ Składamy na wieczne czasy szczątki Nieznanego Powstańca, jednego z tych, którzy nie zważając na 150 lat najcięższej niewoli nie przestali wierzyć, że „ Jeszcze nie zginęła”, nie tylko potrafili tę wiarę przelać w czyn, ale potrafili zaszczepić ją w sercach Wielkopolan. Płyta ta nie jest pomnikiem nieznanych szczątków ludzkich, ale symbolem wiecznej dążności naszego narodu do utrzymania wolności „. Na początku II wojny światowej został doszczętnie zniszczony. Płytę przedstawiającą anioła trzymającego w lewej ręce kwiaty, a w prawej wieniec laurowy z datą 1918/1919, przechowali polscy patrioci.  Odbudowany został w 1946 roku.

Druga część wycieczki miała miejsce w Muzeum Wojsk Lądowych. Tutaj z uwagą śledzili losy oręża polskiego.

Wycieczka została sfinansowana ze środków Powiatu Nakielskiego w ramach projektu „CHWAŁA POWSTAŃCOM” .

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane