Marsz szlakiem przesyłki
14.05.2018 sptrzeciewnica_2012 277

„Wielkopolskim Powstańcom - Cześć i Chwała!

Dzięki Wam Ojczyzna na nowo powstała.

Przyszła wreszcie wolność upragniona.

Tyle lat w sercach tęskniona.”

W kwietniu już po raz siódmy z Nakła w kierunku Trzeciewnicy i Suchar ruszył Marsz Szlakiem Przesyłki Powstańczej. Organizatorem było Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Trzeciewnica i Suchary. Pomocą wspomagało Muzeum Ziemi Krajeńskiej, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Trzeciewnicy, Sołectwo Suchary, Koło Gospodyń Wiejskich w Sucharach i  Ochotnicza Straż Pożarna w Sucharach, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Nakło, Towarzystwo Pamięci powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło Seniorów w Nakle. O bezpieczeństwo uczestników na trasie dbali członkowie Związku Strzeleckiego Józefa Piłsudzkiego z Nakła.

Celem rajdu było przygotowanie społeczeństwa do obchodów 100. rocznicy rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego, które zapewniło Krajnie powrót do Macierzy. Poznając  lokalnych bohaterów uczestnicy poszerzali wiedzę na temat  historii naszego regionu.  Poprzez prelekcje, wystawy  w placówkach kultury i instytucjach, spotkania z rodzinami powstańców oraz kontakt z otaczającą przyrodą miały szansę dostrzec  konsekwencje zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Już na Rynku  w Nakle każda drużyna otrzymała przesyłkę, którą należało w stanie nienaruszonym dostarczyć na wyznaczone miejsce, do Suchar. Po trudach wędrowania, podczas harcerskiego ogniska  okazało się, że jest to kalendarium Powstania Wielkopolskiego uwzględniające wydarzenia z naszego regionu oraz propozycje w jaki sposób młode pokolenie wyrażać może swój patriotyzm.

Pięknym podsumowaniem VII Marszu Szlakiem Przesyłki Powstańczej , ukazującym łączność historii z teraźniejszością i przyszłością było złożenie przyrzeczenia harcerskiego przez dwudziestu członków Związki Harcerstwa Polskiego.

VII Marsz Szlakiem Przesyłki Powstańczej był współfinansowany przez Powiat Nakielski.