Jubileuszowy Złaz Harcerzy Kujaw i Pomorza
24.04.2018 sptrzeciewnica_2012 358

„Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego ustanawia rok 2018 Rokiem Harcerstwa Kujawsko-Pomorskiego, aby wyrazić uznanie dla obecnej i dawnej działalności organizacji harcerskich oraz dla podkreślenia szczególnych wartości demokratycznych, niepodległościowych i zasad moralnych promowanych przez harcerstwo, a także ogromnego wkładu organizacji harcerskich w wychowanie wielu pokoleń obywateli. (…)” ( STANOWISKO SEJMIKU WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO               z dnia 27 listopada 2017 r.)

Dnia 14 kwietnia 2018 r. stuosobowa grupa harcerzy  Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Nakło  wyruszyła do Torunia na Jubileuszowy Złaz Harcerstwa Kujaw i Pomorza.

To harcerskie święto było wyjątkowym spotkaniem zorganizowanym z inicjatywy Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.  Świętowaliśmy setną rocznicę powstania naszej organizacji. Sto lat temu 1 i 2 listopada 1918 na zjeździe, z połączenia wszystkich wcześniej działających organizacji harcerskich i skautowych, powstał Związek Harcerstwa Polskiego. Scalenie organizacji z trzech zaborów przebiegało w trudnym okresie formowania się II Rzeczypospolitej i zakończyło się w 1920 roku. Tak więc Związek Harcerstwa Polskiego jest rówieśnikiem Niepodległej. Spotkanie w Toruniu niemal 2,5 tysiąca harcerzy było okazją nie tylko do świętowania. Zainaugurowano publiczna zbiórką pieniędzy na budowę Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939. Powstanie on w Toruniu przy ulicy Uniwersyteckiej.

Harcerze uczestniczyli również w grze miejskiej, dzięki której w ciekawy sposób poznawali uroki miasta. Przy ognisku zlotowym nie zabrakło wspólnych śpiewów i pląsów. PRZYJACIELSKI GEST ułatwiał nawiązywanie nowych znajomości. W drodze powrotnej jeszcze długo wybrzmiewały piosenki harcerskiego zespołu „Wołosatki”.

4.Drużynę Harcerską im. Powstańców Wielkopolskich „Cietrzewie” z Trzeciewnicy reprezentowali:

druhny: Zosia Bednarska,  Zosia Gojer, Amelia Chamera,  Zuzia Bednarska, Weronika Gojer, Jagoda Szmaglińska, Blanka Boińska, Zosia Perdoch i druh Patryk Strzelinski.

Harcerze z Hufca Nakło serdecznie dziękują Starostwu Powiatowemu oraz Urzędowi Miasta i Gminy Nakło za materiały promocyjne, które rozprowadzono podczas Jubileuszowego Złazu Harcerstwa Kujaw i Pomorza.