VI MARSZ SZLAKIEM PRZESYŁKI POWSTAŃCZEJ
09.05.2017 sptrzeciewnica_2012 301
09.05.2017

Dnia 21 kwietnia w naszej szkole gościliśmy uczestników VI MARSZU SZLAKIEM PRZESYŁKI POWSTAŃCZEJ. Celem MARSZU jest rozpowszechnianie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919  wśród mieszkańców powiatu nakielskiego, głównie wśród dzieci i młodzieży. Harcerze Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Nakło jak co roku licznie uczestniczyli w spotkaniu. Na Rynku w Nakle stanęli na warcie przy pamiątkowych tablicach: powstańczej i harcerskiej. Po odśpiewaniu „Roty” i „Hymnu harcerskiego” oraz złożeniu wiązanek kwiatów drużyny udały się do Muzeum Ziemi Krajeńskiej oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, aby zebrać informacje o tym Zwycięskim Powstaniu. Następnie zuchy i harcerze wraz z towarzyszącymi członkami Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i dbającymi o bezpieczeństwo członkami Związku Strzeleckiego do Trzeciewnicy, do naszej szkoły, gdzie czekał na nich poczęstunek . Tam dołączyły kolejne drużyny.  Na trzeciewnickim  cmentarzu przebiegała kolejna   część uroczystości. Na zakończenie zebrani obejrzeli krótką prezentację dotycząca przebiegu Powstania i jego wpływu na Naszą Małą Ojczyznę. Rozbrzmiały również dźwięki powstańczych i harcerskich piosenek.

Organizatorem VI Marszu Szlakiem Przesyłki Powstańczej było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Trzeciewnica i Suchary. Zadanie współfinansowane było przez Powiat Nakielski.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zorganizować tę uroczystość.